Čo spôsobujú negatívne emócie

Emócie na nás útočia a svojim spôsobom sú to programy, ktoré máme v našom podvedomí, alebo sú nám neustále podsúvané okolím, médiami, spoločnosťou.

Emócie, najmä tie negatívne majú na človeka deštruktívny charakter. Ničia nás, náš život, naše vzťahy…  Cesta ako z toho kruhu von je práca s emóciami na vedomej úrovni, pozorovanie, uvedomovanie a vyčistenie týchto programov a vzorcov. Niekedy to človek zvládne aj sám, väčšinou však potrebuje pomoc. Naše zdravotníctvo nerieši emočné bloky ako podstatu a príčinu zdravotných problémov, len tlmí prejavy problémov. Podstata zostáva v našom tele a problémy sa vracajú.

Potlačené a nevysporiadané emócie nám blokujú žiť život naplno. Je to ako keby sme boli v hmle. Všetko čo sa deje okolo nás je vidieť len do tej miery, ako vieme pracovať s našími emóciami.

Z čoho emócie vznikajú a aké sú ich následky.

HNEV

Hnev vychádza väčšinou zo strachu alebo posudzovania, z toho, že chceme mať vždy pravdu. Je to naše ego, ktoré sa pred strachom, kritikou, alebo neprijatím názoru bráni hnevom. Hnev dáva ľuďom – ich egu falošný pocit moci a právo ubližovať, kritizovať , urážať a nenávidieť druhých. Majú pocit, že im je ubližované, ukrivdené a nedostali to, čo chcú a tento pocit ako zrkadlo prenášajú svojim hnevom na druhých. Hnev na seba samého však môže byť čiastočne aj užitočný. Môže nás posunúť ďalej a motivovať k zmenám v živote.

Potlačený hnev nám blokuje životnú energiu a silu. Cítime sa unavení, vyčerpaní, slabí, nešťastní. Nedarí sa nám a točíme sa v jednom kruhu rôznych prekážok a situácií, ktoré nás chcú posunúť k tomu, aby sme si konečne svoje činy, svoje emócie uvedomili a situáciu prijali.

Ako nám hnev ubližuje

Hnev sa spája s 3. energetickým centrom (Solar plexus) a spôsobuje problémy v tráviacom trakte, žalúdku, žlčníku.  Žalúdočné problémy, podráždený žalúdok či problémy so žlčníkom sú často výsledkom nášho hnevu. Hnev ale ubližuje aj nášmu srdcu, spôsobuje zvýšený krvný tlak a srdcovo-cievne choroby. Potláčaný hnev môže spôsobovať aj rôzne zápaly v tele a v konečnej fáze aj onkologické problémy.

KRITIKA

Kritika, či už tú, ktorou tak radi hodnotíme a posudzujme všetkých okolo nás, ale aj nesprávne prijímaná kritika, ktorú si pripustíme, nás oberá o životnú energiu a naše telo začne časom slabnúť. Naše kosti a svaly nebudú schopné udržať váhu kritiky a začnú chradnúť. Za kritikou je schovaný strach Ega zo zlyhania, čo nám môže zabrániť spájať sa svojim srdcom, pretože nám Ego neustále podsúva nejaké kritické myšlienky.

Dlhodobá kritika samého seba môže viesť k zníženiu sebavedomia, sebaúcty až po depresívne stavy. Či už ľudia kritizujú alebo nesprávne prijímajú kritiku, vrážajú si do tela energetické nože, ktoré ich odrezávajú od zdroja vlastnej sily. Hovorí sa aj  niekomu “vraziť nôž do chrbta”, čo znamená že druhého poza chrbát ohovárame a kritizujeme , tak aby sme získali vlastný prospech. Neuvedomujeme si, že časom môžeme stratiť viac, a to zdravie a silu.

Ako nám kritika ubližuje

Kritika iných sa spája s 5. energetickým centrom (krčná čakra) a má za následky choroby ako sú poruchy nervového systému, imunitného systému, psychiky, infarkt alebo problémy s pečeňou. A  mať niekoho v zuboch môže znamenať pre obe strany problémy so zubami.

NENÁVISŤ

Nenávisť je často reakcia Ega na urážku. Ten ma urazil, tak ho teraz budem nenávidieť.  Nenávisť sa často dedí aj z generácie na generáciu. Nenávisť nám uzatvára srdcia a bráni nám, nášmu Ja prežívať silu lásky, šťastia a radosti. Spôsobuje, že sú ľudia zatvrdnutí, ustráchaní, izolovaní, pociťujú úzkosť, sú agresívni a schopní násilia a krutosti. Dlhodobá nenávisť spôsobuje zatrpknutosť, beznádej a bezmocnosť.

Ako nám nenávisť ubližuje

Nakoľko sa nenávisť viaže k 4. energetickému centru (srdcovej čakre), prispieva k problémom so srdcom, vysokému krvnému tlaku, srdcovo-cievnym chorobám, respiračným ťažkostiam a problémom s pľúcami a pečeňou. A zatvrdnuté srdce bráni milovať a mať pekné a harmonické vzťahy.

POSUDZOVANIE

Len sa na niekoho pozrieme a už ho posudzujeme. Rovnako stačí pohľad do zrkadla alebo drobný neúspech a už posudzujeme samých seba. Posudzujeme seba, svoj výzor, svoje telo, svojich priateľov, kolegov, rodinu, ľudí na ulici. Posudzovanie vytvára predsudky, netoleranciu a vytvára konflikty.
Chceme mať chorobne všetko pod kontrolou, lebo sa obávame, že nás budú posudzovať, že nebudeme dosť dobrí, nebudú nás ľudia akceptovať a tak vytvárame tlak sami na seba a naopak posudzujeme ostatných. Je to ako zrkadlo. Čo nechceme vidieť u iných, čo sa nám nepáči, to nechceme vidieť, prijať  alebo akceptovať u seba. Posudzovanie nám do života prináša frustráciu, strach, úzkosť a stres.

Ako nám posudzovanie ubližuje

Posudzovanie sa viaže so 4. a 5. energetickým centrom (srdcovou a krčnou čakrou). Zatvára nám srdcia a neumožňuje nám rásť. Nedokážeme prijať seba ani iných bez výhrad. Posudzovanie nám môže spôsobovať laryngitídu, bolesť hlavy, problémy s hrdlom, jazykom, ušami, respiračnou a nervovou sústavou.

STRACH

Strach a obavy sú vždy viazané s budúcnosťou. Často vychádza z našich prežitých situácii z minulosti. Strach nás vedie k tomu, aby sme klamali. boli falošní, posudzovali. obviňovali, ubližovali, používali násilie. Pod vplyvom strachu zažívame stres a starosti. Máme chorobnú obavu z niečo, čo sa vôbec ale nemusí naplniť. Strach nás núti negatívne rozmýšľať, paralyzuje a ovláda. Pod ťarchou strachu sa bojíme konať, pohnúť sa dopredu. zahmlieva nám myseľ a obmedzuje, či dokonca blokuje schopnosť milovať, radovať sa a tešiť sa zo života.

Ako nám strach ubližuje

Strach sa viaže k 3. a 5. energetickému centru (solar plexu a krčnej čakre). Ak máme strach stiahne nám v žalúdku a v krku. Je to úbytok energie, ktorý doslova strach vycicia. Ak sa ale pod vplyvom strachu naladíme na negatívny postoj k životu, blokujeme si aj 1. energetické centrum (koreňovú čakru), svoju základnú životnú silu. Strach prispieva k mnohým zdravotným problémom ako sú žalúdočné problémy, vredy, infekcia močového traktu, pohlavné choroby a impotencia, bolesti chrbta a zápal sedacieho nervu, Parkinsonová choroba, cukrovka, rôzne cysty, anorexia.

ZÁVISŤ – ŽIARLIVOSŤ

Závisť a žiarlivosť sú veľmi deštruktívne emócie, bohužiaľ veľmi rozšírené v našej spoločnosti.  Tieto emócie vnášajú nedôveru a strach, uzatvárajú ľuďom srdcia a vytvárajú napätie v každom kúsku tela. Žiarliť môžeme jednak na partnera a blízke osoby, kde ide o podozrievavosť a chorobný strach. Závisť súvisí aj  s majetkom, postavením, kariérou, úspechmi ľudí okolo nás, ale aj takých, ktorých osobne nepoznáme. Stále chceme mať niečo viac, neustále sa porovnávame, čo spôsobuje často pocit menejcennosti a nedostatku. Tlak na naše túžby umelo vyvoláva aj reklama a média. Neustále nám niečo podsúvajú a ak to nemáme, pripadáme si menejcenní. Žiarlivosť spôsobuje, že sa dostávame do jedného blúdneho kruhu zlosti, podozrievania a nedôvery. Obe emócie nám zatvárajú naše srdcia.

Ako nám závisť a žiarlivosť ubližujú

Závisť a žiarlivosť sa spájajú s viacerými energetickým centrami, podľa toho aké ďalšie emócie sa pridružia. V prípade celkového negatívneho postoja k života oslabuje 1. energetické centrum (koreňovú čakru), v prípade narušenia vzťahov (2. energetické centrum), v prípade hnevu a strachu 3. energetické centrum (solar plexus), v prípade nenávisti k danej osobe aj 4. energetické centrum (srdcová čakra).
Závisť a žiarlivosť môže spôsobovať žalúdočné a tráviace ťažkosti, srdcovo -cievne problémy a infarkt, bolesti chrbta, problémy s pľúcami a rôzne nádorové ochorenia.

Ako s emóciami pracovať

S každou s uvedených emócií sa dá pracovať. Vedomá práca s emóciami je dlhodobý proces, ale stojí za to. Najskôr by sme si mali začať uvedomovať, čo je spúšťačom emócie.  Na to sú rôzne techniky. Skúste sa vždy, keď podľahnete nejakej emócií vrátiť späť. Napríklad večer pred spaním a pozorujte, čo sa vlastne stalo. Hľadajte ten gombík, ktorý je spúšťač danej emócie. Uvedomujte si, čo Vás najviac a v akej situácií ovplyvní. Čím viac si budete na vedomej úrovni tieto negatívne emócie uvedomovať, tým viac ich budete eliminovať.

Zároveň je vhodné odstrániť staré bloky rôznymi terapiami, napr. aj Terapiou RUŠ. Čím viac sa odpútame od svojich emócií, tým krajší a naplnenejší život budeme žiť.  A najkrajšia a najrýchlejšia cesta je otvárať svoje srdce a s láskou prijať každého človeka a každú situáciu ako životnú výzvu.

Článok

About the author

Lenka Triščíková je oficiálnou terapeutkou Metódy RUŠ. Venuje sa odhaleniu vlastnej podstaty a tvorby svojho života. Všetky poznatky zdieľa na svojom webe Miluj život. Miluje svoj život, svoju prácu, svojho partnera a svoju rodinu. Momentálne žije v Košiciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *