Asociatívne pôsobenie psychiky

Naše telo má úžasnú pamäť. S obrovskou kapacitou. Tá v každej chvíli nášho života všetko starostlivo sleduje a zapisuje. Je to ohromné kvantum informácií. Niektoré idú cez naše vedomie (to, čo vidím, cítim, počujem…), o iných ani nevieme (napríklad hladina cukru v krvi, tlak, telesná teplota). Všetko je uložené v našej pamäti, ako v perfektne organizovanom archíve. 

Predstavte si, že nejaká situácia je vám veľmi nepríjemná. Napríklad sa na vás mama nahnevá, keď niečo spravíte. Vy si poviete: „Je na mňa zlá“. Celá vec sa starostlivo zapíše a uloží do vášho „archívu“. A vy na ňu zabudnete.Po nejakom (aj celkom dlhom) čase sa môžete dostať do situácie, ktorá vám – vašej vnútornej databanke – nejako pripomenie tú vtedajšiu situáciu. Napríklad stretnete v obchode ženu, ktorá má trebárs rovnaký účes, ako vtedy vaša mama. Vaše telo sa automaticky nastaví do stavu v akom bolo vtedy (začnete mať rovnaké pocity), a vy opäť prežívate: „Je na mňa zlá.“ A pani vám napríklad pekne vynadá. V tej chvíli sa vám „len“ zjatrila vaša pôvodná myšlienka „Je na mňa zlá“, kvôli ktorej ste znova prežili obdobnú udalosť, ako vtedy v detstve.

Článok

About the author

Lenka Triščíková je oficiálnou terapeutkou Metódy RUŠ. Venuje sa odhaleniu vlastnej podstaty a tvorby svojho života. Všetky poznatky zdieľa na svojom webe Miluj život. Miluje svoj život, svoju prácu, svojho partnera a svoju rodinu. Momentálne žije v Košiciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *