Ako to celé prežívam

Krásny deň priatelia.

Týmto článkom by som Vás rada inšpirovala, ako prežívame tieto „ťažké“ dni my (ja a moja rodina), možno Vás aj podporila v tom, aby ste sa vedeli s touto situáciou ľahšie vyrovnať a mohli si užívať tieto chvíle, aj keď s prísnymi opatreniami, ktoré sú však dôležité.

Momentálne sa nachádzam blízko Košíc (na dedine) a užívame si spolu s mojím ideálnym partnerom a jeho rodičmi domácu karanténu. Ja a priateľ pracujeme z domu. Jeho rodičia sú na dôchodku a užívajú si našu prítomnosť. Momentálne pracujem na on-line terapiách, tvorím pre Vás stránky a zhrňujem nové informácie. Priateľ pracuje ako IT-čkár a k svojej práci potrebuje len telefón a počítač, ktorý nájde aj doma. Ak momentálne nepracujeme, tak si užívame spoločné chvíle, rozprávame sa, robíme si skvelé jedlo, pozeráme filmy, užívame si vaňu alebo saunu, hrajeme spoločenské hry…  S mojou rodinou si často voláme a sme stále v kontakte. Výsledkom je, že sme zdraví, vitálni a máme všetko čo potrebujeme, či už jedlo (zásobili sme sa), pohyb na malej záhradke alebo v prírode a máme jeden druhého. Proste nám nič nechýba, aj keď sme doma v karanténe.

Na začiatku karantény to však takto nebolo. Nebola som zdravá, bála som sa o svoje zdravie, bála som sa, čo bude s mojou prácou, ako to bude s financiami, ako to zvládnem pri partnerových rodičov. Všetky tieto strachy som postupne odbúrala a teraz sa môžem tešiť na každý deň, ktorý príde. To vnútorné bezpečie som si vytvorila a viem, že aj vy to tiež môžete takto mať.

Nechcem povedať, že cítiť strach a obavu o seba, o svojich blízkych, o prácu a celý život je zlé (tiež to občas prežívam), ale je dôležité nepodliehať tomu a vedieť s tým pracovať. V tejto dobe je prirodzené cítiť strach, že sa niečo stane, že sa nakazím, že ochoriem, strach že ochorie niekto z mojich blízkych, že umriem alebo umrie niekto z mojich blízkych. Je to úplné prirodzené s touto situáciou a s mediálnym masírovaním, ktoré momentálne je všade okolo nás. Tie veci prirodzene prídu na povrch a začnú nás zvierať, ale otázkou je, ako sa s tým strachom a obavou vieme vysporiadať.

Dá sa s tými emóciami a pocitmi pracovať a spracovať ich, aby ste ich neprežívali alebo aspoň neprežívali tak intenzívne a aby ste túto situáciu prežívali v pohode. To neznamená, že by ste mali podceňovať stav, nemali pozerať aktuálnu situáciu a nebrať opatrenia vlády vážne, ale naopak. Je dôležité byť zodpovedný za seba a za ľudí okolo Vás, byť informovaný a vedieť sa prispôsobiť a tým aj rýchlejšie zvládať túto situáciu. Je dôležité brať ohľad na ľudí, ktorí ešte cítia ten strach a majú tú imunitu slabšiu, aj keď Vy to už zvládate.

Takže v týchto dňoch by ste sa mali postarať o svoju psychickú pohodu a tým sa postaráme aj o svoju imunitu. Ako to spolu súvisí? Ak je Vaše telo pod stresom funguje inak. Emócie (napr. strach, úzkosť, obava…) nás riadia a v tom ohľade majú oveľa účinnejší záber, než zdravá úvaha. Nevieme v „paralíze strachu“ zdravo uvažovať. Oprávnená otázka znie: a čo to má spoločné s imunitou? Jednoduchou úvahou dôjdeme k tomu, že organizmus má aktuálne k dispozícii určité množstvo energie. A keď ju vrhne na stresovú reakciu, ktorá je nesmierne drahá a navyše ňou príšerne plytvá, niekde sa jej nedostane. Organizmus nemôže ísť na dlh, ide na to, čo má. Keď investuje do stresu, musí niekde zobrať. Kde: Na imunite. Preto nás každá stresová reakcia imunitne oslabí. Telo nedokáže pod stresom ani poriadne vstrebať vitamíny (hlavne teraz potrebné C), ktoré sa snažíme dopĺňať a keď nám stres začne ukrajovať z potrebnej porcie spánku, najmenej sedem hodín – stav sa ešte zhoršuje, pretože imunitný pochody prebiehajú najintenzívnejšie počas spánku.

Imunita je jediná vec, ktorá nás vie naozaj ochrániť pred samotným vírusom. Aj keby sme dostali koronavírus, tak telo sa s ním vie lepšie vysporiadať a priebeh môže byť oveľa ľahší. Vaše telo si dokáže rýchlejšie vytvoriť protilátky proti tomu vírusu, ktoré vaše telo ešte nepozná a pri ďalšej nákaze si s ním dokáže už aj poradiť.   

Preto: ostaňte doma, vychádzajte von len v nutnou prípade, užívajte si spoločný čas s partnerom a rodinou, pracujte na sebe a svojej imunite a buďte šťastný. Ak ste sám/a, tak si užívajte čas pre seba a robte presne to, čo ste vždy chceli robiť: poupratovať garáž, naučiť sa cudzí jazyk, prečítať si dobrú knihu, kresliť, hrať na hudobný nástroj, venovať sa viac deťom, chodiť do prírody… To všetko je teraz možné robiť. A pracovať sa dá aj z domu, ak nájdete spôsob a činnosť, s ktorou viete pomôcť ľuďom.

A ak ste „lapený“ strachom, obavou, úzkosťou… a neviete s tým pracovať sami, nejde Vám to, tak to je presne to, s čím Vám viem pomôcť ja. Pracujem s Metódou RUŠ už od roku 2013, kde som pomohla desiatkam mojím klientom a pomôžem aj Vám. Je to presná, cielená metóda a funguje na všetko, z čoho máte nepríjemný pocit. Keby som si nevyriešila moje strachy, tiež by som sa bála čo bude so mnou, či s mojou rodinou a prácou. Určite by to nebolo tak, ako je tomu teraz .

Metóda RUŠ funguje na princípe, že nájde samotný zdroj problému. Vieme ho nájsť, spracovať a hneď aj skontrolovať, či je daný problém vyriešený. Ak sa problém vyrieši naozaj,  už nie je prítomný v súčasnosti a už nikdy nebude ani v budúcnosti. Metóda RUŠ funguje presne a funguje natrvalo! Takže, keď napríklad máte strach že sa nakazíte, behom minúty sa toho strachu môžete zbaviť.

Viac o metóde RUŠ: https://metodarus.cz/sk/

A aby som Vás ešte viac podporila, tak som dala zľavu na moje terapeutické služby a rozhodla som sa pracovať on-line, aby bolo možné pomôcť nie len v Košiciach, ale kdekoľvek ste, či už na Slovensku, v Čechách alebo ste ostali niekde inde v zahraničí. A ak si nie ste istý tým, či Metóda RUŠ je pre Vás, či by Vám alebo Vaším blízkym pomohla, prípadne ako by Vám mohla pomôcť, tak som tu pre Vás a môžete mi kedykoľvek zavolať. 20 minútová konzultácia je u mňa zadarmo.

Cíťte sa dobre, cíťte sa v pohode, cíťte sa v bezpečí a buďte k sebe a k ostatným ohľaduplní.

About the author

Lenka Triščíková je oficiálnou terapeutkou Metódy RUŠ. Venuje sa odhaleniu vlastnej podstaty a tvorby svojho života. Všetky poznatky zdieľa na svojom webe Miluj život. Miluje svoj život, svoju prácu, svojho partnera a svoju rodinu. Momentálne žije v Košiciach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *